Bude z vás vegetarián? Čím nahradit maso a na co si dát raději pozor?

Už nechcete jíst maso? Rozhodli jste se, že se stanete vegetariány ale máte strach, zda vám nebude něco chybět? Jak lze maso vhodně nahradit? 

Bude z vás vegetarián? Čím nahradit maso a na co si dát raději pozor? 

Vegetariánem se může člověk stát z různých důvodů. Někomu maso prostě tolik nechutná, tak se jej rozhodně zcela z jídelníčku vyloučit. Obvykle je za tím ale touha po lepší postavě, touha být zdravější anebo za tím může stát jednoduše přesvědčení o tom, že zabíjení a chování zvířat pro maso je špatné. Ať už se na to díváte jakýmkoliv pohledem, dnes je stále docela populární maso nejíst, ba co více, vynechat všechny živočišné výrobky se prostě nosí. Pokud ale budete chtít být vegetariánem, musíte se naučit správně jít a to úplně jiné věci. Není to totiž tak jednoduché. 

zelenina a houby

Aby vám něco nechybělo 

Maso nám dodává spoustu důležitých živin, takže ano, je pro naše tělo prospěšné. Když jej najednou přestanete jíst, pravděpodobně vám bude spousta důležitých látek v těle chybět. To se projeví na zažívání, můžete se ale cítit i unaveně nebo podrážděně. Je to ale dočasné, protože tělo se zase přizpůsobí na změnu jídelníčku, u někoho to jde rychleji, u někoho pomaleji. Hodně záleží na tom, jak se budete dále stravovat a co budete jíst. V mase najdeme hlavně bílkoviny, dále pak je zdrojem železa, vápníku, zinku, ale i jódu nebo vitamínů. Jak lze tyto cenné a pro tělo nezbytně důležité látky nahradit, když už nebudete konzumovat pravidelně maso? 

vegetariánská strava

Co na talíř místo masa? 

Pokud se vám podaří dobře si naplánovat stravu i bez masa a budete jíst vhodně, tělo se naopak pročistí a může se vám zlepšit zažívání i imunita. Střevní mikroflóra bude po nějaké době stravování bez masa jako vyměněná, můžete zhubnout nebo si tak zlepšit kvalitu pleti, vegetariánství pomáhá i v boji s nejrůznějšími nemocemi. Má to ale háček. Nelze jen vypustit maso a čekat zázraky. Strava vegetariánů musí být plná a rozmanitá. Je třeba jíst hodně čerstvé zeleniny a ovoce, luštěnin, celozrnných a mléčných výrobků, dobré jsou i oříšky. Maso se pak vhodně dá nahradit sójou či houbami. 

Chcete vyzkoušet, jaké to bude, nejíst maso? Pak do toho ale s rozvahou.