K únikům vody v domácnostech dochází zejména ze dvou důvodů. Jestliže si tedy odmyslíme situace, kdy zakopnete s kbelíkem plným vody například při výměně vody v akváriu, a kbelík se úspěšně rozlije po koberci, k unikání vody v bytech a rodinných domech dochází buď z vnějších nebo z vnitřních zdrojů. Těmi vnějšími jsou nejčastěji tlakové hadice od pračky nebo myčky nádobí a také přívody vody v hadicích k toaletám nebo k umyvadlu.
Závady na vnějších zdrojích úniků vody se řeší velmi snadno, šikovní kutilové si s tím poradí sami a ti z vás, co se na tuto práci necítí, si přizvou instalatéra. Většinou se pouze vymění hadice za jinou, a tím to hasne. Mnohem obtížnější je to však ve zdrojích vnitřních, pod omítkou ve zdivu. Zde se velmi často stává, že nezachytíte pouhým okem počátek závady, a již během krátké doby několika desítek minut se voda může rozlít do omítky na celé stěně a pokračovat dál, do dalších prostor. Nalézt přesné místo úniku vody je pak vizuální cestou obtížné, a takováto situace vám může vytvořit nejednu vrásku na čele.
Dříve se úniky vody pod omítkou řešily sice velmi primitivně, nicméně účinně, jenže těch vrásek vám postupně na čele přibývalo, protože nastoupilo kladivo a sekáč a postupně jste odsekávali omítku ze zdi až na holé cihly. Že se byt změnil ve staveniště, vám musí být jasné, a že se kvůli tomu musel mnohdy vystěhovat nábytek a koberce, o tom také nemusíte pochybovat.
Tato doba již naštěstí pominula a dnes se na to jde jinak. Instalatéři mají k dispozici pro řešení úniků vody metody akustických tyčí Hykron nebo formovací plyn. Tímto způsobem se snadno zjistí přesné místo závady i bez bourání zdiva a někdy není třeba ani stěhovat nábytek. Následně se odkryje pouze malý kousek omítky v místě závady a instalatéři pak vadný díl vymění či opraví a během pár hodin si již na nějaký únik vody ani nevzpomenete.