Je vhodné koupit vysavač bazénu?

Jen málokdo z nás si dokáže představit lepší pocit, než se v horkém letním dni ponořit do chladivé, osvěžující vody bazénu. Není tedy divu, že jej najdeme v nějaké formě prakticky na každé dostatečně velké zahradě, ať už u rodinného domu nebo u chaty či chalupy.

Jako v mnoha jiných případech, i zde si lidé myslí, že větší je lepší. A zde mají i pravdu. Ovšem co si jen málokdo uvědomuje, je fakt, že jednak bazén s větším objemem spotřebuje více vody, kterou bude potřeba zaplatit, a také jeho údržba bude náročnější.

bazen1

Faktem totiž je, že udržet vodu v bazénu v dostatečné kvalitě a čistotě, abychom se v ní mohli koupat, není nic jednoduchého. V podstatě se jedná o neustálý boj s řasami, sinicemi a napadanými nečistotami. Naštěstí však máme hned několik pomocníků, jak mechanických, tak chemických, kteří nám s tímto úkolem pomohou. Jedním z těch méně známých je pak vysavač bazénu.

Ten funguje v podstatě jako klasické filtrační zařízení, jen s tím rozdílem, že u nasávající hadice má hubici podobnou té od vysavače – odtud také jeho jméno. Slouží k tomu, aby bylo snadno možné odstranit nečistoty ze dna.

bazen2

Ty bývají obvykle problém, neboť klasické čerpadlo, jehož nasávání bývá zpravidla umístěno v polovině bazénu, zde často nestačí. Je nutné vodu zvířit, aby se usazené nečistoty dostaly do oběhu. To ovšem znamená, že nebudou odstraněny ani zdaleka všechny, a ten zbytek se jednoduše opět usadí.

Právě s tím nám pomůže vysavač, který je navržen tak, aby sbíral právě usazené nečistoty. Samozřejmě je potřeba při jeho používání dát pozor, abychom vodu příliš nezvířili, není však pochyb o tom, že jde o velice účinné zařízení.

Znamená to však, že je vhodné pro všechny? Nikoliv. Pokud máte bazén menších rozměrů, pak je pro vás toto zařízení zbytečné. Stačí pořídit dostatečně silné čerpadlo, připojené k filtračnímu zařízení, a problém je vyřešen. U těch větších se však bez něj v naprosté většině případů zkrátka neobejdete.