Jaké kapesné je vhodné pro vysokoškoláka?

Přestože dítě mohlo domněle vylétnout z hnízda a nyní bydlí a studuje v jiném městě, vyvstává otázka, zda a jak moc je soběstačné. Život vysokoškoláků totiž zdaleka není uniformní. Takže zatímco někteří jezdí domů každý víkend se špinavým prádlem a jedí jen to, co dostanou navařeno, jiní fungují, co se základních potřeb týká, jako běžní dospělí. Stejné je to i v otázce financí, kde je potřeba zvážit mnoho faktorů.
student a knihy
Obor
Škola, na které potomek studuje, je fakticky klíčová. Zatímco na některých univerzitách mohou studenti docházet jen jeden nebo dva dny v týdnu, na jiných rozvrh vyplní celých pět pracovních dní. Z toho vyplývá, že je v podstatě nemožné chtít po studentovi, který celý týden tráví ve škole, aby si financování zajistil sám, a to i přesto, že třeba syn Vaší sousedky to zvládá. Může mít totiž časově i obsahem mnohem jednodušší obor.
Ubytování v daném městě
Z dost velké míry záleží i na městě, kde Váš syn nebo dcera studuje. Obzvláště ve větších městech, kde bývá bytů i kolejí nedostatek, bude poplatek za ubytování řádově mnohem výše, než ve městě menším s mnoha nabídkami obytných prostor.
Jídlo a další výdaje
Opět je nutné zvážit, zda si syn nebo dcera vaří sami, nebo jestli je nabalíte porcemi jídla na celý týden, což se do Vašich financí taky promítne, stejně jako posléze do jejich rozpočtu. Další věcí mohou být i nutné výdaje požadované školou – například nákupy skript nebo vlastních pomůcek potřebných na cvičeních.
peníze a čepice
Nabídka brigád
Aby se ratolest sama uživila, je důležité, jestli má vůbec kde si přivydělat. Momentálně je sice ve většině republiky po brigádnících vysoká poptávka, i tak se ale mohou najít místa, kde je problém sehnat si přivýdělek časově zvládnutelný zároveň se studiem. Na druhou stranu se obzvlášť ve větších městech často dá najít brigáda přímo ve studovaném oboru.