Je povinnost revize elektroinstalace dána zákonem?

Bez elektřiny bychom se dnes již stěží obešli. A je skutečně zajímavé, jak málo z nás si uvědomuje tuto naši závislost. Odborníci to však moc dobře vědí, a tak doporučují, aby byly veškeré elektroinstalace podrobovány pravidelným prohlídkám. Dává to i smysl, když si uvědomíme, kolik požárů její vady ročně způsobí. Přitom právě toto je možnost, jak většině z nich relativně snadno předejít. Můžeme se tedy ptát, když je to tak důležité, zda je to dáno i zákonem.

obnažené elektrické rozvody

Odpověď zde zní ano, ale pouze v některých případech. Povinnost revize elektroinstalace se nevztahuje na běžné domy či byty, tedy alespoň na jejich velkou část. Stále je tu totiž z pochopitelných důvodů nutnost kontroly hromosvodu, které se zkrátka a jednoduše nevyhneme. U veřejných míst je tomu jinak, a je jedno, zda se jedná o továrny, kanceláře či obchody. Všechny musí podstupovat pravidelné prohlídky své elektroinstalace. Je to samozřejmě proto, že případná porucha by zde mohla ohrozit spoustu nevinných lidí, a tomu je dobré vždy předejít.

elektrikář při práci

Samozřejmě je nutné podotknout, že za tuto odbornou kontrolu musí majitel zaplatit. Je to podobné jako s povinným ručením – je dáno zákonem, avšak zaplatit jej musíme my. To platí jak pro fyzické, tak i právnické osoby. Právě to je také důvod, proč se jim naprostá většina lidí vyhýbá – přijde jim zkrátka zbytečné takhle utrácet peníze, když bychom si za ně mohli koupit něco jiného. K tomu přispívá i fakt, že elektrické rozvody jsou málo poruchové a často vydrží pracovat i desítky let, než se něco pokazí.

Problém je, že když už se něco pokazí, následky rozhodně nejsou pěkné. V mnoha případech může jít dokonce i o život. Proto je rozhodně velmi doporučováno i majitelům soukromých domů a bytů, aby toto preventivní opatření nezanedbávali. Jistě, může se na první pohled jevit jako zbytečnost, ale věřte, že může předejít něčemu daleko horšímu. A to už za to stojí.