Sametová revoluce po 30ti letech

V roce 1989 se v Praze konal nespočet demonstrací proti tehdejšímu režimu. Tyto demonstrace trvaly opravdu celý rok a dnem kdy se vše změnilo, byl právě 17. listopad 1989. Mnoho lidí vzpomíná na tento den jako jeden z nejkrutějších a hlavně nejstudenějších dnů roku. Útoky tehdejších policistů byly opravdu silné. Mlátili studenty dlouhými obušky a některé dokonce i kopali. Policisté mlátili jak ženy, muže tak i děti. Tehdy tato událost byla nazývána jako „sametová“ neboli „něžná“ revoluce.

Graffiti, lidé

Letos v roce 2019 je to přesně 30 let od pádu komunismu a vzniku demokratického státu. Konali se oslavy, které probíhali v poklidu bez větších zásahů policie. Uctili jsme památku Jana Palacha, který se před 50 lety zapálil na protest proti rezignaci společnosti. Oslavili jsme 15 let od vstupu do Evropské unie. Dne 17. listopadu se konali oslavy formou hudebních a divadelních vystoupení, které přilákali 300 000 tisíc lidí, kteří po 30ti letech vyšli do ulic.

Od doby sametové revoluce ušel stát kus cesty a za tu dobu se změnila spousta věcí. V roce 1993 vznikla samostatná Česká republika. V roce 1999 se stalo Česko členem Severoatlantické aliance (NATO). V září roku 2001 se stal nejhorší teroristický útok v USA, při kterém zemřelo 2996 lidí včetně 19 únosců. Od roku 2004 vstoupila Česká republika do Evropské unie (EU). V roce 2006 se poprvé na našich kolejích objevil Rychlovlak Pendolino. V roce 2011 zemřel na své chalupě v Hrádečku poslední československý prezident Václav Havel. První přímá volba prezidenta se konala v roce 2013, kterou vyhrál Miloš Zeman. Od roku 2016 se stal americkým prezidentem Donald Trump. Oslavili jsme 100 let vzniku Československa v roce 2018.
Sametová revoluce, povstání

Sametová revoluce zanechala v každém z nás kousek svobody, cti a naděje na nový a lepší život. Symbolem cesty ke svobodě se stal tento citát, který pronesl Václav Havel: „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.“