Situace, kdy nesmíte porouchané vozidlo odtáhnout na laně

Automobil může vypovědět službu bez ohledu na předcházející kontrolu technického stavu. Nemá smysl se zlobit na výrobce, značku nebo model auta. Mnohem důležitější otázkou zůstává, jak z této nepříjemné situace ven,
 
V první řadě je důležité odstranit překážku z pozemní komunikace a vozidlo si nejlépe odtáhnout domů nebo nejbližšího servisu. Kdo nemá sjednanou asistenční službu, která se – v lepším případě – o odtah vozidla stará na své náklady, skvěle poslouží soukromá odtahová služba. Máte do své kapsy hluboko? Pak se nabízí poslední možnost, tažení na laně.
Servis vozidla
 
Dodržujte pravidla
 
Maximální povolená rychlost při tažení je stanovena na 60 km/h. z těchto důvodů je vlečení po dálnici zakázáno a smí se této metody využít jen k nejbližšímu výjezdu.
 
Vyhláška zakazuje táhnout vozidlo
 
–          nepřihlášené bez registračních značek
–          v technicky nezpůsobilém stavu
–          se závadou na řízení
–          se závadou na brzdné soustavě
–          s propadlou STK
–          bez dokladů k řízení
 
Našroubujte a provlečte
 
Starší modely mají tažné oko vpředu i vzadu. Pokud disponujete novým typem auta, tažné oko nejspíše najdete u povinné výbavy a je třeba ho našroubovat. Místo k našroubování naleznete po odstranění záslepky v nárazníku.
 
Provaz jednoduše provlečte připraveným okem a řádně zajistěte kolíkem. Existuje i systém zajištění přes karabinu, čímž se celá záležitost zjednodušuje.
 Zaparkované auto
Nezapomeňte na zachování správného rozestupu mezi 2,5 až 6 metry. Kontrolujte v případě, že máte příslušenství k tažení od neprověřeného výrobce, v opačném případě by délka měla odpovídat předpisu.
 
Výstražný trojúhelník
 
Před vyjetím ještě umístěte červený praporek (rozměr alespoň 300 x 300 mm) na střed, čímž dáte ostatním účastníkům silničního provozu dostatečný signál ke zvýšené opatrnosti. Ještě před tím, než se vydáte na cestu, vložte za zadní okno výstražný trojúhelník.